OSTATNIA AKCJA

LICZNIK ODWIEDZIN

595378
DzisiajDzisiaj24

ONLINE

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Pierwsza Pomoc


Chwila nie uwagi... Chwila roztargnienia i dziecko ściąga na siebie np golącą kawę lub parzy się o kuchenkę...

Nie trać głowy o to kilka rad, które pozwolą Tobie szybko i fachowo udzielić pierwszej pomocy oraz zniwelować skutki wypadku.

Kiedy dojedzie do wypadku, poparzenia - zachowaj spokój i opanowanie. Ułatwi to podejmowanie prawidłowych decyzji.

Zacznij od oceny bezpieczeństwa sprawdź czy udzielając pomocy jest bezpiecznie czy udzielając pomocy nie narazimy siebie lub innych osób na utratę zdrowia.

Jeśli ubranie pali się lub tli należy je ugasić. Ale nie używaj do tego gaśnic dostępnych w samochodach lub pomieszczeniach. Większość dostępnych w Polsce gaśnic działa na zasadzie rozprężania się gazów co powoduje, że substancja, która wydostaje się z dyszy gaśnicy jest bardzo zimna i skierowanie jej na ciało ludzkie może doprowadzić do rozległych odmrożeń, które równie ciężko się leczą jak poparzenia. Palące lub tlące ubranie gasimy najlepiej wodą lub poprzez zadławienie...

Jeśli odzież wtopi się w skórę nie wyrywaj jej...

Nożyczkami rozetnij odzież a to co jest wtopione pozostaw to lekarz podejmie decyzję czy to usuwać ręcznie czy pozostawić i poczekać aż organizm sam z czasem to usunie. Wyrwanie wraz z odzieżą doprowadzi do tego że powstanie rozległa rana po której mogą zostać rozległe blizny.

Ściągnij biżuterie z dłoni. Nawet jak poparzenie nastąpiło w innej części ciała niż dłonie. Po poparzeniu często poszkodowany puchnie całościowo i pierścionek lub inna biżuteria staje się opaską zaciskową utrudniając dopływ krwi do palców co może doprowadzić martwicy a nawet amputacji.

Miejsce oparzenia spłukuj chłodną bieżącą wodą przez 10 - 20 minut. Do czasu wychłodzenia miejsca, które uległo oparzeniu.

Oparzenia okolic twarzy, szyi, krocza, rąk, stóp i okolic zgięciowych wymagają konsultacji lekarskiej. Są to miejsca najczęściej dobrze unerwione, bolesne i ciężkie do leczenia.

Czego NIE wolno robić...

• Nie wolno podawać niczego doustnie.

• Nie wolno smarować oparzonej skóry maściami, kremami, tłuszczami.

• Nie wolno przekuwać pęcherzy.

• Nie wolno zostawiać ratowanego samego, jeśli oparzenie jest rozlegle.

Uwagi dodatkowe:

Jeżeli używasz opatrunku tradycyjnego to przed jego zmiana na nowy namocz go!!! W ten sposób zmiana opatrunku będzie mniej bolesna. Zwłaszcza wykorzystuj to przy zmianie opatrunków dziecku.

Jeśli chcesz przyspieszyć gojenie się rany lub zmniejszyć skutki oparzeń to z doświadczenia mogę polecić korzystanie z aqua żeli. To preparat, który stosuje się w fazie leczenia. Nie przykleja się do rany, więc nie mamy horroru w domu przy wymianie opatrunku - zwłaszcza u dzieci. Zmniejsza blizny, przyspiesza gojenie i oczyszczanie się rany, jest cały czas wilgotny i chłodny co zmniejsza efekt bólu. Takie plastry aqua żelowe można kupić w aptece. Ceny wahają się od kilku do kilkuset złotych w zależności jakiego producenta produkt zakupimy.