OSTATNIA AKCJA

LICZNIK ODWIEDZIN

595377
DzisiajDzisiaj23

ONLINE

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

ZARYS  HISTORYCZNY OSP PAKOŚĆ

 

 

 

POCZĄTKI ISTNIENIA STRAŻY POŻARNEJ

 

 

 

W źródłach podaje się że straż pożarna w Pakości utworzona została w 1896 za założyciela Pakoskiego Towarzystwa Straży Ogniowej uchodzi dok. med. Jakub Kollman. Bezpośrednio nadzór nad strażą sprawowała kancelaria miejska wspólnie z tzw. „policją ogniową” . Burmistrzem w tym okresie był Krentz. Z zachowanego zdjęcia 1905 wynika że czynnych strażaków było kolo 30 w tym jeden zawiadowca jeden ogniomistrz sześciu plutonowych zanim zaprzęgnięto do powozu magistrackie k0nie strażak cyklista wskazywał  właściwą drogę. Pierwsza Pakoska remiza gdzie umieszczono beczkę z wodą drabiny  i wiadra a w roku 1910 ręczną pompę klapkową, był budynek przy dzisiejszej ulicy św. Jana. Osobiste wyposażenie strażacy trzymali w własnych domach. W razie alarmu do akcji gaszenia biegli z pełnym wyposażeniem, podstawowym narzędziem alarmującym o pożarze napędzana ręcznie syrena.

 

 

 

Lata 1919 – 1939

 

W latach 1912-1920 naczelnikiem Miejskiej Straży Ogniowej był Jan Stranz . Nie zmienił się właściwie poniemiecki sprzęt gaśniczy. Rok 1939 pomimo kryzysu gospodarczego należy uznać za przełomowy dla Straży zwłaszcza w dziedzinie motoryzacji. Zakupiony przez pakoski magistrat samochód osobowy marki Adler szybko przystosowano do wymogów wozu gaśniczego. Z chwilą wybuchu II wojny światowej Miejska Straż Pożarna w Pakości stała się strażą przymusową, samochód Adler został zarekwirowany do celów wojskowych. Pakoskimi strażakami dowodzili tylko i wyłącznie Niemcy. Komendantem z urzędu został Fritz Meibach. Wpływową osobą pozostawał druh Stanisław Orzechowski, który w straży przesłużył całą wojnę.

 

 

 

Lata 1945-1960 i późniejsze

 

Z dawniejszego zarządu OSP pozostali Stanisław Orzechowski i Franciszek Kaziński. Reaktywowali oni OSP już w marcu 1945 roku. Naczelnikiem straży mianowano Franciszek Kaziński, a podnaczelnikiem Jakuba Frąszczaka. Stanisław Orzechowski pełnił funkcje ogniomistrza. Miastu udało się zakupić samochód pożarniczy marki Bedford. Pojazd został nabyty 17 lipca 1951 roku za cenę 71 tys zł. Nowy angielski samochód nie miał zbiornika na wodę. Kabina mieściła 10 osób. Zabierał 2 drabiny, motopompę, zwijadła z 200 metrami węży oraz podręczny sprzęt. Z dniem 31 grudnia 1954 roku, w wyniku podziału terytorialnego pakoska OSP przeszła pod komendę Inowrocławskich straży. Obecnie na terenie gminy Pakość funkcjonuje jedna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, od 1998 roku włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Na wyposażeniu jednostki znajdują się 2 samochody bojowe, IVECO EURO CARGO GBArt 3,5/27 oraz GLBARt 1/12 marki IVECO DAILY